Dergi kolektifimiz, pandemi sürecinde evinde kalamayanların seslerini duyurmak için bir çağrıda bulundu. Fabrikalarda çalışan işçilerden, müzisyenlere, pek çok dostumuz bize ulaştı. Bizler de emekçilerin öykülerini, bazı yazım hatalarını düzeltmek dışında fazla dokunmadan yayınlıyoruz. Sizler de bize öykülerinizi ulaştırmak isterseniz, sanatvehayat2015@gmail.com adresinden bizlere ulaşabilirsiniz. 

MAKAM ŞOFÖRÜ

26.04.2020/Pazar

23 Nisan(Perşembe) Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tatili ile hafta sonu tatilinin bağlandığı 4 günlük sokağa çıkma yasağının son günü.

Farklı bir haz.

Herkes ev hapsine mahkûm olmuşken bomboş sokaklarda tek başıma, istediğim yere gidebiliyorum. Cebimdeki kâğıt benim için tüm sokakları özgürleştiriyor. İçimden keşke evden daha erken çıksaymışım diye hayıflanmıyor da değilim. Çünkü vardiyayı devralmam gereken saat yaklaşıyor.

Ve olmam gereken saatte şantiyemin önündeyim. Girişte her gün olduğu gibi ateş ölçümü…

İstanbul’da değişik ölçeklerde binlerce şantiye bulunmaktadır. Bu aynı zamanda binlerce inşaat mühendisi ve yüz binlerce inşaat işçisi bulunduğu anlamına gelir. İnşaat-İş Sendikasına göre İstanbul’da 300 binden fazla inşaat işçisi bulunmaktadır. Bu işçilerin %75’i Doğu/Karadeniz bölgelerinden çalışmaya gelen gurbetçi işçilerdir.

“Civil Engineer”, Türkçeye inşaat mühendisi olarak çevriliyor olsa da gerçek anlamı medeniyet mühendisidir. Çünkü inşaatçılar yaşadıkları dönemde, dönemin felsefesini barındıran yeni medeniyeti inşa ederler. Bu dönemin felsefesi de betonlaşma…

Şantiyeler sosyal mesafenin uygulanabileceği ortamlar değildir. Yapı kolektif bir çalışma sonucunda yükselir. Bir işçinin tuttuğu kalıbı başka bir işçi çakar. Biri odaya tuğla taşır, diğeri onun taşıdığı tuğlayı alır duvar örer. Aynı yatakhanede kalır, aynı duşakabinde duş alırlar. Büyük şantiyelerde yüzlercesi yan yana yemek yer ve servislerde yan yana yolculuk ederler.

Yeni medeniyet inşa edilirken her türlü medeniyetsizlikle karşılaşmak mümkündür. Şantiyeler insan farklılığının en fazla olduğu çalışma alanlarıdır. İşine, kendine ve çalışma arkadaşlarına saygı duyanların oranı fazla olsa da duymayanların oranı da az değildir. Mevcut bu durum çalışanları hali hazırda hijyen sorunları ile yüz yüze bırakmaktadır. Şantiyeler doğa şartlarına açık ortamlardır; çalışanlar yağmura, toza-toprağa, soğuk ya da sıcak havaya doğrudan maruz kalmaktadır. Bu doğal ortam hijyen koşullarının sağlanmasına çoğu zaman engel olmaktadır.

Korona günlerinde az sayıda şantiye çalışmaya ara vermiş olsa da mahalle aralarında bulunan küçük ölçekli şantiyeler, binlerce çalışanı bulunan fakat şimdi %20 kapasiteyle devam eden büyük ölçekli şantiyeler bu süreçte bayram-yasak-tatil dinlemeden çalışmaya devam ediyor. Çalışanlar her gün sosyal çevrelerine virüs taşıma korkusu ve tedirginliği içerisinde.

Bu süreci fırsata çeviren iş verenler 20 binin üzerinde çalışanı işten çıkarmış ve on binlercesini ücretsiz izine göndermiş durumda. Kendi sağlık durumunu gözetip sayısı hiç de az olmayan kendi isteğiyle iş bırakan çalışanlar bu sayıların dışında. Eğer virüse kapılıp ölmezlerse koşullar düzeldiğinde yeniden dönecekler. Bazı şantiyelerde de çalışanlara “Çalışırken virüs kaparsam sorumluluk bana aittir.” şeklinde taahhüt imzalatılıyor.

İş güvenliği önlemlerinin bile yeterli düzeyde alınamadığı bir ortamda çalışanları salgın hastalıklardan korumak pek mümkün görünememektedir. Çalışanlar için hak kaybı yaşamadan, güvenceli ve sağlıklı çalışma koşulları sağlanıncaya kadar İnşaat Mühendisleri Odası ve İnşaat-İş Sendikasının çağrısı: “Şantiyeler Acilen Kapatılmalıdır”

Hızlıca akan zaman içerisinde hiç çıkarmadığım maskem ve şantiye içerisinde her gördüğüm yerde kullandığım dezenfektanın beni koruması umuduyla vardiyamı devrediyorum.

 

Sokaklar yine sessiz sedasız, bomboş ve ben bu sessizlikte eve yürürken her an işten çıkarılma korkusu ile kariyer sitelerinde iş aramaktayım.

 

İŞ İLANI

İŞ VEREN: KELEŞOĞLU HOLDİNG

ALINACAK POZİSYON: MAKAM ŞÖFÖRÜ

ARANAN KRİTERLER:  _ Üniversitelerin İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ veya MİMARLIK BÖLÜMÜ mezunu

_ Tercihen ileri derece İngilizce bilen

_ ………

_ ………

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz